Kompetencje miękkie


W najbliższym wydaniu Zachodniopomorskiego Dwumiesięcznika Oświatowego „Refleksje” inicjujemy cykl tekstów, które  będą koncentrowały się na sztuce wystąpień publicznych.  Jeden z najsłynniejszych, współczesnych mówców rozważających na temat edukacji – Ken Robinson – przywiązuje ogromną wagę do jakości wystąpień publicznych, szczególnie tych, odbywających się w sferze oświaty. Podążając jego śladem, chcemy wesprzeć Was w wakacyjnej wyprawie, której celem jest doskonałe rozpoczęcie roku, z wami w roli wytrawnych mówców.Jeden z najpopularniejszych prezenterów TED – Ken Robinson – nauczyciek i światowej klasy ekspert w obszarze kreatywności stworzył sześć podstawowych zasad, które są niezwykle istotne w przygotowywaniu i prowadzeniu dobrych wystąpień publicznych.

Mówisz do konkretnych ludzi – twoi słuchacze to nie anonimowa i abstrakcyjna masa; to zbiorowość, którą budują jednostki z indywidualnymi preferencjami. Liczebność tej zbiorowości nie ma znaczenia. O powodzeniu twojego wystąpienia decyduje przygotowanie i uczynienie jego słuchaczy bohaterem tego wydarzenia.

Rozluźnienie  –  odbiorcy intuicyjnie wyczuwają stan napięcia. Nie zawsze słyszą drżenie twojego głosu, często jednak w oparciu o komunikaty, jakie wysyła twoje ciało, jego ułożenie, dynamika ruchu, mimika są w stanie wyczuć i – co gorsza – przejąć twój stres.

Rozmowa i tworzenie więzi – twoja energia jest usytuowana w grupie, do której mówisz, aby ją pozyskać musisz nawiązać więź ze swoimi słuchaczami. Nie bój się zadawania pytań, spontanicznego reagowania, na to, co dzieje się w sali. Dzięki temu udowodnisz, że ludzie, do których mówisz, są dla ciebie ważni.

Znaj treść i strukturę swojego wystąpienia – są mówcy, którzy twierdzą, że mogą poprowadzić wystąpienie na każdy temat, bez przygotowania. Nic bardziej mylnego! Nawet największa erudycja nie zastąpi dobrej orientacji w materiale, który prezentujemy.

Ćwicz, ale nie ucz się na pamięć – myśl o tym, o czym chcesz powiedzieć przy najbliższej okazji. Ćwiczenie wystąpień publicznych nie zawsze oznacza przemawianie przed rodziną usadzoną karnie na kanapie w salonie. Jeśli czujesz, że musisz oswoić się z rolą mówcy, skorzystaj z telefonu, tabletu i nagraj swoje wystąpienie a potem obejrzyj, przeanalizuj i popraw gesty i sformułowania, które uznasz za rażące.
Pozwól sobie na improwizację – przemawianie publiczne jest jak jazz lub blues. Musisz mieć zarys i  strukturę, pozwól sobie jednak na anegdoty i odrobinę swobodnej improwizacji. Nie ma nic lepszego niż dobrze sfunkcjonalizowana opowieść i stosowna doza dobrego poczucia humoru.

Po większą dawkę wiedzy i narzędzi, które pozwolą Wam trenować swoje umiejętności prezentacyjne w sytuacjach wystąpień publicznych, zapraszamy na naszego bloga oraz na strony Zachodniopomorskiego Dwumiesięcznika Oświatowego „Refleksje”

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza