Przygotowanie wystąpienia (5) Wprowadzenie do tematu


Wprowadzenie do części głównej jest najistotniejszym elementem wstępu do prezentacji. To ono ma za zadanie przykuć uwagę słuchaczy. Z całego wystąpienia słuchacze najwięcej zapamiętają z części wstępnej. Trzeba więc zacząć z przytupem, tak by zelektryzować odbiorców, przykuć ich uwagę i nie pozwolić jej nigdzie uciec. Oto kilka technik budowania dobrego wprowadzenia.
Merytoryczny poważny początek
Poważny wariant wstępu realizowany poprzez nazwanie aktualnego problemu, przedstawienie danych lub statystyk, które oczywiście powinny dotyczyć tematu wystąpienia. Dobrze potraktować tę technikę jako klamrę kompozycyjną i odnieść w pod koniec rozważań do wstępu.

W jednej grupie z słuchaczami
Ten wstęp sprawdza się, gdy słuchacze pochodzą z różnych środowisk bądź mocno się między sobą różnią. Zadaniem prowadzącego wystąpienie jest pokazanie możliwych i prawdopodobnych podobieństw. Ten wariant wymaga od występującego używania form pierwszej osoby liczby mnogiej (my, nas, nasze)

Osobiste przeżycie lub doświadczenie
Historia zawsze przyciąga uwagę. W tym rodzaju wstępu chodzi właśnie o tę magiczną atmosferę, jaką buduje opowiedzenie własnego doświadczenia. Musi ono jednak być zawsze związane z tematem.

Komplement dla słuchaczy
To wywodzący się z retoryki klasycznej sposób budowania przemówień. I dzisiaj można z niego korzystać, o ile uda się nam uniknąć niewiarygodnych sformułowań. Przy tej technice trzeba być szczególnie ostrożnym, bowiem można niechcący obrazić słuchaczy, którzy posądzą nas o niestosowną ironię.

Inne wartościowe sposoby wprowadzenia to:
  • nawiązanie do przedmówcy
  • odniesienie do aktualnych wydarzeń
  • nawiązanie do nastrojów słuchaczy
  • przedstawienie najnowszego stanu wiedzy na dany temat
  • złożenie obietnicy rozwiązania problemu 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza