Pokój – zadziwiający świat widziany oczami dziecka

Film Pokój, jeden z tegorocznych faworytów w wyścigu po Oskary, jest z pewnością warty poświęconego na niego czasu i pieniędzy zainwestowanych w zakup biletu.


Poza niezwykłą, bardzo okrutną i wzruszającą historią, na wielką pochwałę zasługuje przede wszystkim obrazowanie, nasuwające na myśl postrzeganie świata przez kilkuletnie zachwycone nim i też solidnie przestraszone dziecko. To film, który wytrąca z codziennego poczucia bezpieczeństwa, każe przypomnieć sobie wszystkie mrożące krew w żyłach historie o kobietach więzionych przez lata w piwnicach, komórkach, przybudówkach. Serdecznie polecamy, przede wszystkim nauczycielom, którzy niemalże bardzo często na swojej ścieżce zawodowej spotykają młodsze i starsze przerażone światem istoty.
Warto też pomyśleć o tym obrazie jako ciekawym tekstem kultury, otwierającym drogi do wielotorowych i wieloaspektowych interpretacji. Można w oparciu o tę historię rozmawiać o relatywizmie doświadczenia epistemologicznego, kulturowych dylematach macierzyństwa, źródłach inspiracji dla współczesnych twórców, którymi bywają najmroczniejsze historie, stawiające pod znakiem zapytania możliwość określenia pewnego stopnia szacunki i godności, które popularnie nazywamy człowieczeństwem. Polecamy go zatem bardzo serdecznie jako materiał do analizy w szkołach ponadgimnazjalnych.
Serdecznie polecamy!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza