Wstąpienia publiczne (7). Schematy


Schematem, który mnie najbardziej przekonuje, jako najefektywniejszy w budowaniu wystąpień publicznych, jest schemat 4MAT. Na ten schemat składają się cztery pytania, na które musimy odpowiedzieć, przygotowując się do wystąpienia publicznego. Co najważniejsze – musimy pamiętać, by opracowując odpowiedzi, przyjąć perspektywę naszych słuchaczy.


Schemat 4MAT
  1.  Dlaczego: Dlaczego mamy się tym zainteresować? Dlaczego mamy słuchać o czym do nas teraz mówisz? Czy nam się to w ogóle przyda? Co jest w tym ważnego? Jakie korzyści osiągniemy, gdy przyswoimy informacje, które nam przekazujesz?
  2. Co: o czym jest to wszystko, co nam przekazujesz? Jakie są fakty? Na jakie istotne szczegóły powinniśmy zwrócić uwagę? Co powinniśmy wiedzieć, aby zrozumieć sens tego, co mówisz?
  3. Jak: Jak to wg nas zadziała? Jak to zastosować w praktyce? W jaki sposób wykorzystamy informacje, które nam przekazujesz? Jak wdrożyć pomysły, które pojawiły się w ramach twojego wystąpienia?
  4. Co jeśli: Co się stanie, jeśli wszystko to, czego się tu dzisiaj dzięki tobie dowiemy, odpowiednio wykorzystamy? Co się stanie, jeśli zaczniemy postępować zgodnie ze schematem, do jakiego nas przekonujesz? Jakie są długofalowe korzyści płynące z wykorzystanie zdobytej tu wiedzy? 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza