Wystąpienia publiczne (8). Urwany wątek

W czasie wystąpienia może nam się przydarzyć wiele potknięć, które z pewnością wybaczy nam nasza widownia. Wśród nich czołowe miejsce zajmują wszystkie pomyłki językowe i przejęzyczenia, które nie zaburzają kontekstu wypowiedzi. Nie warto na nie zatem zwracać uwagi i jeśli nie pojawiają się wyjątkowo często w trakcie jednego wystąpienia, możemy też za nie ni przepraszać. Co jednak zrobić, kiedy zupełnie urwie nam się wątek i w jednej chwili zapomnimy, o czym mamy mówić?
W takich sytuacjach pomocne są następujące strategie:
1.       Powtórzenie ostatniej kwestii – daje nam to możliwość zabicia krępującej ciszy oraz rezerwuje chwilę czasu, w które być może szczęśliwie uda nam się wrócić na obrane tory.
2.       Krótka pauza – to rozwiązanie dla odważnych, którzy umieją grać ciszą i traktują ją jako element wystąpienia. Cisza, jak nic innego przykuwa uwagę, intryguje słuchaczy. Zawsze w czasie jej trwania może wydarzyć się coś nieprzewidzianego, co możemy skomentować i płynnie dzięki temu kontynuować prelekcję.
3.       Krótkie podsumowanie – dzięki małej rekapitulacji możemy odblokować to, co utknęło gdzieś bardzo głęboko w czeluściach naszej pamięci.
4.       Zadanie pytania – ale nie koniecznie o treści” „O czym to ja mówiłam drodzy Państwo”. Możemy zapytać uczestników o ciekawe zagadnienie, które będzie dobrym wstępem do następnego wątku, lub w formie pytania zachęcającego do refleksji, podsumować to, co zapamiętaliśmy, jako ostatnio wypowiedzianą ważną kwestię. Zadawanie pytań i oczekiwanie na odpowiedź, zawsze daje nam też zapas czasowy, w którym możemy przypomnieć sobie to, co uciekło nam przed momentem z głowy.
5.       Przejście do kolejnego zagadnienia zawsze też jest dobrym zagraniem w takiej sytuacji, szczególnie, jeśli mamy duże ograniczenia czasowe.
6.       Można zawsze też przyznać się do utraty wątku. Warto jednak zrobić to w formie twierdzenia: „Szanowni państwo już myślałam o kolejnych zagadnieniach i przyznaję, że uciekła mi myśl. Pozwolą państwo, że przejdziemy do następnego slajdu/tematu.

Utrata wątku to bez wątpienia sytuacja niezwykle krępująca. Pamiętajmy jednak, że perfekcjonizm w wystąpieniach publicznych też nie jest wskazany ;

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza